otellerde wifi

Oteller İçin Firewall Kullanımı ve Önemi

Otel ve konaklama işletmeleri için güvenlik çok önemli hale gelmeye başladı. İlk alınacak tedbirler arasında da firewall cihazları yerini almış durumdadır.Teknolojik gelişmeler hayatımızı kolaylaştırdığı gibi siber suçlar içinde ortam yaratmaktadır. Çoğu sistemin online hale gelmesi ile bir çok yerde ortaya çıkartılan Wİ-Fİ (Hotspot) kullanımı gibi hizmetler bir noktadan sonra siber saldırganların ilgisini çekerek büyük zararlar vermesine neden olmaktadır.

Dünyanın en büyük otel zincirlerinden biri olan Marriott, geçtiğimiz yıl büyük bir siber saldırıya uğradı. Gerçekleştirilen siber saldırıda 500 milyon müşterinin veri tabanında bulunan kimlik bilgileri çalındı. Bu bilgilerin dışında ise pasaport ve kredi kartı bilgilerinin de ele geçirildiği belirtildi. Türkiye dahil dünyanın birçok ülkesinde 7 bine yakın otel işleten Marriott Hotel, bu saldırıyla birlikte büyük bir zarara uğradı.

Konaklama sektörü, siber saldırganlar için hedef yerleri haline geldi. Otellerin sahip olduğu veriler önemli ve bu veriler içerisinde finansal bilgilerde yer almaktadır. K.kartı, kimlik bilgileri gibi kritik verilerin bulunması siber saldırganların ilgisini çekmektedir.

Your Comment: