Laptop Chipset Değişim

laptop chipset değişim ve chipset tamir işlemleri servisimizde gerçekleştirilmektedir.  Laptop chipset tamirinde bilinen bazı yanlış ve yalan söylemler olduğunu söylemek isteriz.

Laptop Chipset Nedir ?

Laptop anakartlar üzerinde var olan mini merkezi işlem birimi yani birçok komponent’in bir araya gelmesiyle oluşan parçalardır. Birçok farklı chipset vardır. Bunlardan en çok bilineni ise ekran kartı chipsetidir. Fakat notebook anakartları tek bir chipsetten meydana gelmezler. Kuzey chipset güney chipset yeni modellerde ise HM denilen veya CPU içerisine gömülü olan HM yani mini merkezi yönetim chipsetleri vardır. Bunlardan herhangi birinin zarar görmesi durumunda cihazınız çalışmayacaktır.

“Chipset Değiştirdik Yalanı” Siz değerli kullanıcıları bilgilendirmek isteriz. Chipset her zaman değişmesi gereken bir parça değildir. Örneğin cihazınızda çok fazla oyun oynadınız  ve ertesi gün cihazınızı açtığınızda görüntünün olmadığı fark ettiniz. Bu durum ekran kartı chipsetin altında bulunan lehimlerin bozulması veya temassızlığı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durumda mevcut ekran kartı chipsetiniz anakart üzerinden bga cihazı yardımı ile sökülür. Sonrasında temizlenen ekran kartı chipsete yeni lehim topları yani yeni ayaklar yapılır.Bu işleme reballing işlemi denir. Burada kullanılan lehim topunun kalitesi ve modeli de önem taşımaktadır. Yenilenen lehim toplarından sonra yeniden anakart’a sabitlenerek görüntü alınır. Bu işlemler yapılması gereken işlemler olup tek çözüm yoludur. Peki BGA cihazı olmayan firmalar ne yapıyor ? işte bu yalan tamda bu noktada ortaya çıkıyor. Sıcak hava tabancaları ile ekran kartı chipsetiniz ısıtılıyor ve sizlere ekran kartı chipsetiniz değiştirildi deniyor. Bu yalana kesinlikle inanmayın.

100- 250 tl ye chipset değişimi yapılması mümkün değildir. Bu nedenle cihazınızı her firmaya teslim etmeyin. 2.Bir durum ise sıcak hava tabancası ile yapılan işlemlerde tek taraftan verilen ısı nedeniyle ekran kartı chipsetiniz bozulabilmektedir. Böyle bir durumda zaten BGA cihazı olmadığı için cihazınızı iade edecektir. Normal şartlarda reballing işlemi ile düzeltilebilecek cihazınız maalesef artık yeni chipset ile değiştirilmesi gerekecektir.

Ekran Kartı Chipset Değişimi

Laptop ekran kartı chipsetinizin kendisi bozulmadığı sürece değişmesi gerekmemektedir. Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi bazı kronik modeller hariç ekran kartınız reballing işlemi sonrası yeniden kullanılabilir hale gelmektedir.

 Chipset Değişim Ücretleri

Chipset değişim ücretleri chipsetin modeline göre değişiklik göstereceği için maalesef net bir fiyat vermek imkansızdır. Laptop modelinden de chipset fiyatı verilememektedir. Yukarıda bahsedilen reballing işlemleri sonrasında eğer chipsetin kendisi bozuk ise değişmesi gerekmekte ve ancak o zaman net fiyat ortaya çıkmaktadır.

Laptop Chipset Tamiri

laptop chipset tamir işlemleri servisimizde yapılmaktadır. Chipset tamiri denilen onarım kısaca reballing işlemidir. Yüksek ısıdan veya yıllar boyu kullanımdan sonra bozulan – çürüyen ehim toplarının yenilenerek cihazın yeniden kullanılabilir hale getirilmesidir. Laptop chipset tamiri yalnızca BGA cihazı ile yapılabilmektedir.  Her iş için özel olarak üretilen cihazlar olduğu gibi bu onarımlar içinde BGA cihazı kullanılması şarttır.

Chipset Yanması

Chipset yanması diye bir durumun olamayacağını söylemek isteriz. Bu durum bilinçsiz firmaların yanlış müdahaleler sonrası ortaya çıkarttığı bir yalandır. Eğer cihazınızda görüntü yok ise bu bir chipset yanması değildir. Bazı kronik chipsetler siz hiçbir şey yapmasanız bile bozulabilmektedir. Bozulan Chipset yenisi ile değiştirilerek yeniden kullanıma hazır hale gelmektedir.

Laptop’u Servise Nasıl Gönderirim

Arızalı laptop cihazlarınızı sürat kargo aracılığı ile tarafımıza ücretsiz olarak gönderebilirsiniz. Yalnızca izmir laptop servisi olarak değil tüm türkiye geneline hizmet vermekteyiz